Pożyczki Gotówkowe /Kredyty /Pozabankowe /Konta Bankowe

piątek, 15 lipca 2016

Dlaczego warto płacić kartą kredytową? - 6 powodów


Chcesz wygodnie podróżować, oszczędzać na codziennych wydatkach i mieć dodatkowe środki na czarną godzinę? To tylko przykładowe zastosowania karty kredytowej. Przekonaj się, że nie jest ona pierwszym krokiem do wejścia w długi i że rozsądnie użytkowana pomaga w zarządzaniu własnymi finansami.


Karta debetowa i karta kredytowa często są mylone. Dlatego pierwsze, co musimy zrobić, to je rozróżnić. Karta debetowa służy do wydawania Twoich pieniędzy, które masz zgromadzone na koncie osobistym. Dostajesz ją zazwyczaj przy otwieraniu rachunku ROR. Dzięki karcie kredytowej możesz korzystać ze środków banku w granicach przyznanego limitu. Jeśli zdążysz spłacić zadłużenie w okresie bezodsetkowym, to będzie ono całkowicie darmowe. Otrzymanie karty kredytowej jest trochę bardziej skomplikowane, ponieważ wniosek o nią musisz złożyć osobno wraz z dokumentami dochodowymi. Na tej podstawie bank będzie mógł wyliczyć Twoją zdolność kredytową i ustalić limit środków na karcie, z którego będziesz mógł korzystać.
R E K L A M A
 

  1. Żeby podróżować bez problemów

Sezon wakacyjny w pełni, dlatego jeśli nie masz jeszcze zaplanowanych wakacji, to jest już ostatni dzwonek, aby to zrobić. Karta kredytowa może bardzo Ci się przydać, ponieważ dzięki niej możesz wygodnie zarezerwować loty, hotele czy samochody. Szczególnie ważne jest to wtedy, kiedy wybierasz się za granicę, bo w wielu miejscach po prostu nie ma innej możliwości rezerwacji. Wiąże się to z tym, że dane z karty kredytowej są zabezpieczeniem dla usługodawcy. Nawet gdy zrezygnujesz, to może on pobrać swoją należność. Nie jesteś przekonany? Pozostaje Ci zapłacić prowizję dla biura podróży albo po kilku godzinach spędzonych w samochodzie czy samolocie błądzić po nieznanym miejscu w poszukiwaniu noclegu.

2. Żeby szybko robić zakupy

Po to kupujesz przez internet, aby zrobić to szybko i wygodnie. Jest mniej przyjemnie, kiedy musisz wpisywać swoje dane, przekopiować dane sklepu do przelewu, czekać na kod SMS, wpisać go i dopiero zapłacić. Płatności kartą kredytową sprowadzają się do tego, że wpisujesz swoje imię, nazwisko i numer karty. I już możesz spokojnie czekać na nowe buty.

Musisz pamiętać jednak o tym, że w tej prostocie kryje się niebezpieczeństwo. Będziesz miał mniej czasu na przeanalizowanie swojego zakupu, czyli możesz kupować więcej niepotrzebnych rzeczy. Weź pod uwagę także to, że wydajesz pieniądze banku, które potem będziesz musiał oddać. Jeśli jednak jesteś przyzwyczajony do rozsądnego zarządzania budżetem, to ryzyko nieprzemyślanych zakupów spada.

3. Żeby zabezpieczyć swoje pieniądze przed kradzieżą

Pomyślisz: Dobrze, ale skoro mogę tak łatwo płacić kartą kredytową, to nie będzie miał z tym problemu także złodziej. W pewnym stopniu masz rację, ale musisz wiedzieć o tym, że istnieją zabezpieczenia, które zapobiegają takim sytuacjom. Większość kart ma funkcję zbliżeniową, ale bez wpisywania PIN-u można wykonać transakcje tylko do kwoty 50 złotych. Po drugie, przydatna jest także usługa chargeback, która umożliwia cofnięcie środków, wydanych za pomocą karty. Dzięki temu, kiedy ktoś ukradnie Twoją kartę i zrobi zakupy za jej pomocą, to nie musisz składać reklamacji w każdym sklepie osobno. Musisz tylko zgłosić się do swojego banku, wypełnić formularz reklamacyjny, dołączyć historię transakcji oraz zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży na policję. Następnie organizacja płatnicza (Visa lub Mastercard zależnie od tego, z której karty korzystasz) weryfikuje zasadność reklamacji i po pozytywnej decyzji odzyskasz skradzione pieniądze.

4. Żeby mieć dodatkowe pieniądze w razie potrzeby

Dobrze mieć kartę kredytową na wypadek niespodziewanych wydatków. Kiedy zepsuje Ci się lodówka czy samochód, nie będziesz musiał składać wniosku i czekać na decyzję kredytową, tylko od ręki wypłacisz pieniądze w ramach przyznanego limitu. Dzięki temu będziesz mógł naprawić usterkę, a wykorzystane środki zwrócisz po wypłacie.

5. Żeby panować nad domowym budżetem

Alternatywnym trendem w zarządzaniu domowymi finansami jest wpłacenie wypłaty na konto oszczędnościowe albo na lokatę i jednoczesne opłacanie wszystkiego kartą kredytową. Korzystasz z pieniędzy banku, a Twoje własne wypracowują odsetki. Dzięki temu, nawet z niskich dochodów możesz gromadzić oszczędności. Dlatego, że gdybyś przez cały miesiąc płacił własnymi środkami, to udałoby Ci się zaoszczędzić znacznie mniej i tym samym zarobić mniej odsetek. Po raz kolejny zaznaczmy, że musisz uważać, żeby za bardzo sobie nie pofolgować na zakupach. Dla osób chętnie wydających pieniądze dobrym rozwiązaniem jest ustalenie sobie takiego miesięcznego limitu, który wystarczy tylko na niezbędne wydatki.

6. Żeby oszczędzać

W aktualnej ofercie banków możesz znaleźć karty, które pozwolą Ci zaoszczędzić na codziennych wydatkach. Wybierając konkretną, trzeba kierować się swoimi zwyczajami zakupowymi. Przykładowo:
  • Jeśli dużo czasu spędzasz w trasie, zdecyduj się na Citi BP-Payback [wnioskuj o kartę] w Banku Citi Handlowym. Kiedy płacisz nią za paliwo na stacjach BP, otrzymujesz punkty, które wymieniasz na nagrody.
  • Dla kobiet Bank Millennium przygotował kartę Impresja [wnioskuj o kartę], w ramach której dostajesz 5% zwrotu za zakupy m.in. w Aparcie, Empiku, Carrefourze, Zarze, Smyku.
  • Dla mężczyzn przeznaczona jest karta Alfa [wnioskuj o kartę] w Banku Millennium, która także oferuje 5% zwrotu pieniędzy wydanych m.in. w Go Sporcie, Leroy Merlin, Travel Planet czy Inter Cars.
Karta kredytowa to duże ułatwienie w codziennych wydatkach. Pomyśl o tym, że wraz z każdą płatnością kartą zaciągasz kredyt w banku. Żeby był darmowy, musisz pamiętać, aby oddać pożyczone środki w trakcie trwania okresu bezodsetkowego. Informację, kiedy następuje termin płatności, dostaniesz co miesiąc od banku na wyciągu transakcji.

Co kilka dni otrzymasz newsletter zawierający najlepsze oferty i najciekawsze artykuły dotyczące finansów i oszczędzania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz